Nacionalni inštitut za javno zdravje je objavil izsledke raziskave Zdravje v občini 2016, ki je namenjena pregledu ključnih kazalnikov zdravja v posamezni občini v primerjavi s slovenskim povprečjem. Okolje, v katerem ljudje bivajo in delajo, pomembno vpliva na njihovo zdravje, zato je mogoče z različnimi aktivnostmi pomembno prispevati k promociji in krepitvi zdravja prebivalcev v občini.
Če izpostavimo nekaj ključnih izsledkov raziskav, ki kažejo, da je zdravje v občini Vodice boljše v primerjavi s slovenskim povprečjem.
Zdravstveno stanje in umrljivost:
- Delež prebivalcev občine, ki so svoje zdravje ocenjevali kot dobro, je bil višji od slovenskega povprečja.
- Bolniška odsotnost delovno aktivnih prebivalcev je trajala povprečno 11,1 koledarskih dni na leto, v Sloveniji pa 13,7 dni.
- Delež oseb, ki prejemajo zdravila zaradi povišanega krvnega tlaka, je bil blizu slovenskemu povprečju, za sladkorno bolezen prav tako.
- Stopnja bolnišničnih obravnav zaradi srčne kapi je bila 1,4 na 1000 prebivalcev, starih 35 do 74 let, v Sloveniji pa 1,9.
- Pri starejših prebivalcih občine je bila stopnja bolnišničnih obravnav zaradi zlomov kolka 9,5 na 1000, v Sloveniji pa 6,4 (vrednost zaradi majhnosti opazovane populacije ni zanesljiva).
- Delež uporabnikov pomoči na domu je bil nižji od slovenskega povprečja.
- Stopnja umrljivosti zaradi samomora je bila 15 na 100.000 prebivalcev, v Sloveniji pa 22.
Dejavniki tveganja za zdravje in preventiva:
- Telesni fitnes otrok je bil blizu slovenskemu povprečju.
- Delež kadilcev je bil 21 %, v Sloveniji pa 24 %.
- Stopnja bolnišničnih obravnav zaradi poškodb v transportnih nezgodah je bila 2,9 na 1000 prebivalcev, v Sloveniji pa 1,8.
- Delež prometnih nezgod z alkoholiziranimi povzročitelji je bil blizu slovenskemu povprečju.
- Odzivnost v Program Svit - presejanju za raka debelega črevesa in danke je bila 69,5 %, v Sloveniji pa 60,4 %.
- Presejanost v Programu Zora - presejanju za raka materničnega vratu je bila 73,5 %, v Sloveniji pa 71,3 %.
Poleg navedenega je raziskava pokazala, da sta razvitost občine in stopnja delovne aktivnosti višji od slovenskega povprečja. Prav tako je mikrobiološka kakovost pitne vode statistično značilno boljša od povprečja preostale Slovenije.
V raziskavi je zavedeno negativno odstopanje poškodovanih v transportnih nezgodah v primerjavi z državnim povprečjem. Dana informacija nam bo pomembno vodilo in usmeritev pri nadaljnjem izvajanju akcij na področju prometne varnosti. Različni preventivni programi so plod dobrega sodelovanja s Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, s katerim želimo v prihodnjih letih nadaljevati. Na povezavah si lahko preberete podrobnosti o nekaterih akcijah, s katerimi smo v letošnjem letu osveščali udeležence o varnem in odgovornem udejstvovanju v cestnem prometu na naših lokalnih in državnih cestah (1, 2, 3, 4, 5).
Celotno poročilo najdete v priponki, podatke za vse slovenske občine, dodatne grafične prikaze in definicije kazalnikov pa dobite na spletni strani raziskave Zdravje v občini 2016.