Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije (RRA LUR) povezuje 26 občin osrednjeslovenske regije, v katerih podpira trajnostno naravnane gospodarske, infrastrukturne, socialne, kulturne in kreativne dejavnosti. Ob tem spodbuja povezovanje in razvoj partnerskih mrež med različnimi deležniki, ki s svojimi aktivnostmi skupaj gradijo trajnostni razvoj regije. Mlada in visoko usposobljena ekipa strokovnjakov z različnih področij snuje, koordinira in izvaja razvojne projekte, ki prispevajo k dvigu kakovosti življenja v regiji, išče sinergije med projekti ter se povezuje z domačimi in tujimi strokovnjaki. Zainteresiranim deležnikom svetuje in jim pomaga pridobivati finančne vire za uspešno pripravo, koordinacijo in izvedbo projektov, poleg tega pa skrbi za promocijo regije, njenega razvoja in dosežkov tako na nacionalni kot mednarodni ravni.
Lokalna akcijska skupina (LAS) Za mesto in vas je ustanovljena na pobudo šestih občin Ljubljanske urbane regije: Domžal, Komende, Medvod, Mengša, Trzina in Vodic ter Regionalne razvojne agencije Ljubljanske urbane regije. Območje občin članic leži v osrednjem delu Slovenije, v Ljubljanski kotlini, in meji na Kamniško-Savinjske Alpe na severu, Posavsko hribovje na vzhodu, Polhograjsko hribovje na zahodu ter na Ljubljansko polje na jugu. Je gosto poseljeno ter pretežno urbanizirano, njegova površina obsega 236,4 km², na njem pa biva 72.972 prebivalcev. Je eno najrazvitejših območij v Sloveniji z dolgoletno gospodarsko tradicijo na področju obrti in podjetništva. Predstavlja homogeno prostorsko enoto in se srečuje s skupnimi razvojnimi izzivi, ki jih naslavljamo prek projektov, sofinanciranih s strani Republike Slovenije in Evropske unije iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja ter Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Območje je dobro gospodarsko razvito, za prebivalstvo je značilna visoka stopnja delovne aktivnosti in nizka stopnja brezposelnosti. Prav tako je bogato z naravnimi in kulturnimi danostmi. Gozdne površine pokrivajo kar 11.087,4 ha oziroma 46,9 % vseh površin na območju občin članic, kmetijske površine pa 23.640 ha oziroma 35,5 % vseh površin. Narava je, kljub gosti poselitvi in pretežno urbanem značaju območja, dokaj dobro ohranjena in obsega zelo različne ohranjene habitate ter večje število naravnih vrednot. Na območju se nahaja tudi 749 enot kulturne dediščine, od katerih sta 102 spomenika kulturne dediščine. Pomembne prednosti območja so, poleg ugodne osrednje lege, tudi dobra prometna povezanost v vseh smereh ter dejstvo, da se v neposredni bližini nahaja gospodarsko, upravno, kulturno in izobraževalno središče Slovenije – Ljubljana.
Ukrep za izvajanje lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost (CLLD) so lokalni akterji prepoznali kot primerno in pomembno priložnost za razvoj, ki bo temeljil na realizaciji razvojnih potencialov ter reševanju ključnih izzivov območja. LAS deluje na štirih tematskih področjih, ki so bila prepoznana kot ključna za reševanje lokalnih razvojnih potreb:
Vizija LAS Za mesto in vas je ustvariti varno, zdravo in privlačno bivalno okolje za vse prebivalce, kar bomo dosegali s smotrno aktivacijo endogenih potencialov in uravnoteženim trajnostnim razvojem območja na vseh treh področjih: družbenem, ekonomskem in okoljskem.