Občina Vodice je v letu 2020 premierno izdala Zbornik Občine Vodice z naslovom Dediščina ljudi in krajev, ki smo ga javnosti predstavili 11. septembra 2020 na 19. Kopitarjevih dnevih.
Pri nastanku 375 strani obsežnega dela je sodelovalo petnajst avtorjev, štiri recenzenti in kar nekaj sodelavcev, svetovalcev in občanov, ki so prispevali pomembne vire, fotografije in usmeritve. Urednik Rado Čuk je skupaj z uredniškim odborom, ki so ga sestavljali Karmen Jančar, Luka Rozman, dr. Jurij Šilc, Kaja Zupanek in Marjeta Žebovec, zbral skupino avtorjev in strokovnjakov, ki so vsak na svojem področju pripravili zanimive prispevke o življenju na območju naše občine od začetka našega štetja do danes.
Zbornik ima 26 poglavij. Za kazalom nam spregovori župan Aco Franc Šuštar, zatem urednik Rado Čuk. V knjigi nas pozdravijo občinski simboli in nekaj poudarkov o medobčinskem povezovanju, kot ju vidita Kaja Zupanek in Marjeta Žebovec. Dr. Maja Topole in dr. Mauro Hrvatin z Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti nam predstavita geografske razmere v občini Vodice. Kratko geološko zgodovino oriše Teja Polenšek, arheolog Luka Rozman je pripravil prispevek z naslovom Arheološka podoba občine Vodice, Simon Prosen pa nas je popeljal v Vodice v deželi Karnioli. Dr. Jurij Šilc je predstavil starejšo zgodovino Vodic in bližnje okolice ter prebivalstvo in upravno ureditev od Marije Terezije do zloma Kraljevine Jugoslavije. Karmen Jančar je pripravila obsežna prispevka o zgodovini šolstva na celotnem območju občine ter velikem potresu leta 1895 v Vodicah. Po kronološkem ključu v zborniku sledijo vojne 20. stoletja na območju sedanje občine, ki ga je pripravila Marjeta Žebovec, ki je obenem avtorica in soavtorica številnih člankov in tudi lektorica celotnega zbornika. Sledi 18 kratkih biografij znamenitih osebnosti z območja občine. Jana Ozimek je predstavila jezikoslovca Jerneja Kopitarja, neslavno prevarantko Vodiško Johanco, slavista Frana Petreta in novinarja Ceneta Kranjca ter učiteljico in domoljubko Marijo Inzko, rojeno Ziherl, Karmen Jančar pravnika in politika Valentina Zarnika, Tomaž Miško slikarja Matija Koželja ter časnikarja in pisatelja Jakoba Alešovca. Marjeta Žebovec je pripravila prispevke, v katerih so predstavljeni tudi klasični filolog in slavist Franc Hubad, naravoslovec Josip Hubad, esperantist in kmetijski strokovnjak Franc Štupar, glasbeni pedagog Matej Hubad, pianist Anton Trost, violinist Ivan Trost, umetnik in domoljub Stanko Kocelj, kemik Rajko Kavčič, dirigent Samo Hubad ter pesnica in slikarka Antonija Baksa Srnel. Dr. Jurij Šilc in Marjeta Žebovec sta prestavila tudi duhovnike, ki so delovali v župnijah Vodice in Zapoge. V poglavju o sakralni dediščini profesorica za umetnostno zgodovino na ljubljanski pedagoški fakulteti dr. Metoda Kemperl opiše župnijsko cerkev sv. Marjete v Vodicah, Marijino romarsko cerkev na Šmarni gori, podružnično cerkev sv. Lucije na Skaručni, taborsko cerkev sv. Tilna nad Repnjami, Marijino cerkev Device Marije v Šinkovem Turnu, podružnično cerkev. sv. Štefana v Utiku in do nedavnega župnijsko cerkev sv. Nikolaja v Zapogah. Etnologinja in konservatorska svetnica na Zavodu za varstvo kulturne dediščine Ljubljana Damjana Pediček Terseglav je s svojim kritičnim očesom predstavila etnološko profano stavbno dediščino. V zborniku se seznanimo s kronologijo delovanja občine od ustanovitve 1994, prejemniki občinskih priznanj, društvenim življenjem v naši občini, razvojem občinskega glasila in mnogimi drugimi temami.
Zbornik Občine Vodice je mogoče dobiti v Knjižnici Vodice in nekaterih drugih okoliških knjižnicah, elektronsko pa je dostopen tudi na občinski spletni strani. Za dodatne informacije glede zbornika se lahko obrnete neposredno na izdajatelja, Občino Vodice, na elektronski naslov
obcina@vodice.si ali telefonsko številko 01/833-26-10 v času uradnih ur.