Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa, bo skupaj z drugimi institucijami od 2. do 15. februarja 2015 izvajal preventivno akcijo Pešec v okviru Nacionalnega programa varnosti cestnega prometa 2013-2022 za večjo varnost pešcev.
Prometna varnost pešcev v preteklem letu
Pešci spadajo med ranljivejše skupine udeležencev, zato je njihova varnost ena izmed prioritet Nacionalnega programa. Delež umrlih pešcev se je v lanskem letu znižal za tretjino in je predstavljal 13 % med vsemi smrtnimi žrtvami prometnih nesreč. Povečalo pa se je število hudo telesno poškodovanih pešcev.
Med pešci so najbolj ogroženi starejši, saj je kar polovica umrlih v lanskem letu starejša od 65 let. Med poškodovanimi pa so tudi otroci in mladostniki ter osebe, v starosti 18-24 let.
Največ prometnih nesreč z udeležbo pešcev se zgodi v jesenko-zimskih mesecih, od oktobra do marca, zato so tudi aktivnosti usmerjene v to obdobje.
Velika večina prometnih nesreč z udeležbo pešcev se zgodi znotraj naselij (lani kar 94 %), pri prometnih nesrečah s smrtno žrtvijo pešca pa 50 %. Glavni vzroki pormetnih nesreč z najhujšimi posledicami za pešce so neupoštevanje in odvzem prednosti, v veliki meri pri prečkanju, tudi na označenih prehodih za pešce, nepravilnosti pešca ter neprilagojena ali prehutra vožnja.
Ključni cilji akcije so:
- zmanjšanje števila prometnih nesreč z udeležbo pešcev ter zmanjšanje teže posledic,
- povečanje uporabe odsevnih teles pri pešcih,
- ter podcilj znižanje povprečnih hitrosti znotraj naselij na 47 km/h.
V sklopu akcije bodo na nacionalni ravni potekale pestre aktivnosti različnih državnih in lokalnih organov ter nevladnih organizacij, več o tem lahko najdete v prilogi Načrt aktivnosti za večjo varnost pešcev.
Bodite preVIDNI tudi vi in uporabljajte odsevnike pri hoji v temnih in nepreglednih predelih, upoštevajte cestno-prometne predpise, pazite na vse udeležence v prometu in ravnajte odgovorno kot pešci in vozniki.
Več tudi na spletni strani Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.