Spoštovane občanke in spoštovani občani,
ki ste utrpeli posledice v zadnjih poplavah!
Na osnovi minulih do sedaj rekordnih padavin (200 l/12 ur) in posledično rekordnih dotokov zaledne padavinske vode iz Brniške in Smledniške smeri v občino Vodice ter katastrofalnih poplav v določenih predelih Vodic, Bukovice, Utika, Zapog, Dornic, Dobruše in Repenj ter Polja, sporočamo, da z vsemi vami iskreno sočustvujemo in da smo in še bomo na Občini Vodice storili vse, kar je v naši moči in naši pristojnosti, da bo nastala škoda evidentirana in v najkrajšem možnem času odpravljena.
Splošna ugotovitev je bila, da toliko vode naenkrat v izredno kratkem času, kot smo je bili deležni v petek zjutraj (4. 8. 2023), naša komunalna infrastruktura ni bila zmožna odvajati. Upamo, da so bile takšne poplave enkratni 100-letni dogodek. Z veliko žalostjo smo v minulih dneh spremljali izredno hude in nerazumljive posledice ter velike napore ljudi v naši občini in tudi v sosednjih občinah, kjer pa je bila razsežnost naravne katastrofe bistveno večja od naše.
INTERVENCIJE:
V času intervencij sta v občini Vodice odlično delovala štaba Gasilske zveze in Civilne zaščite Vodice. GZV se je interventno odzivala na klice ogroženih občanov in s prečrpavanjem vode ter postavitvijo protipoplavnih vreč reševala premoženje ljudi. CZV pa je skrbela za javno infrastrukturo, za prekope cest, kanalov in drugih zemljišč in s tem zagotavljala še večji in čim hitrejši odtok vode dolvodno. Po dogodku pa smo nemudoma izvedli pregled vse infrastrukture in odpravili in odstranili naplavine v ceveh, propustih in kanalih. Ugotovili smo tudi, da so naše podtalne vode v Polju pri Vodicah narasle na nivo 1 m pod površjem, kar preprečuje odtok vode iz kanalov.
EVIDENTIRANJE ŠKODE:
Občinska uprava skrbi tudi za vso komunikacijo med Občino in državo ter med občani. Na spletni strani so že objavljeni vsi potrebni obrazci – za ocenjevanje škode na stvareh (zemljišča, stavbe oz. infrastrukture) - KLIK DO POVEZAVE in na živalih - KLIK DO POVEZAVE. Vloge za humanitarno pomoč ste lahko oddali do 28.8.2023 na občino, Rdeči križ ali Karitas. Posebne regijske komisije so že pričele s pregledovanjem vlog. Rdeči križ in Karitas bosta v prihodnjih dneh vlagateljem izdala sklep na podlagi katerega se bo izvedlo nakazilo, ki je predvideno za 12. 9. 2023.
Posebna občinska komisija, ki je imenovana za ugotovitev škode na stvareh in na živalih, je pričela z ogledi prijavljene škode. Podatke bo občinska uprava vnesla v državni e-portal AJDA. Vsi občani, ki ste prizadeti in oškodovani iz naslova poplav, lahko vložite prijavo škode z dokazili. V primeru da boste potrebovali pomoč pri izpolnjevanju prijave vam bomo ob ogledu priskočili na pomoč.
Poudarjamo, da je naloga lokalnih skupnosti zgolj ta, da prek Občinske komisije popišejo škodo na zasebnih objektih, opravijo oglede in zberejo vse podatke ter jih vnesejo v državno spletno aplikacijo Ajda. Celotno dokumentacijo bo Občina Vodice posredovala naprej pristojnemu ministrstvu. O tem, ali bo in kdaj bo država namenila sredstva za odpravo škode, oziroma kdo je upravičen do povračila ter v kakšni višini, pa odloča izključno država oziroma pristojno ministrstvo.
UKREPI ZA IZBOLJŠANJE STANJA:
Občina Vodice si je skupaj z geologom in hidrologom že ogledala kritično infrastrukturo in poplavna ter plazovita območja. Na osnovi evidentiranih intervencij s strani GZV skupaj s pristojnimi službami (hidrologi, geologi, gradbeniki ) in JPKV, smo opravili analizo in evalvacijo tega izrednega dogodka ter izvedli ukrepe in podali predloge, ki bodo potrebni za povečanje poplavne varnosti na javni in zasebni lastnini. Na različna vprašanja in na predloge podane s strani vas občanov, ki so bili dani med intervencijo ali kasneje po e-pošti oz. telefonsko v pogovorih z upravo ali županom, bomo odgovorili takoj po zaključeni analizi in evalvaciji ter pridobitvi strokovnih mnenj in predlogov hidrološke in geološke stroke.
Občina Vodice bo na osnovi analize in podanih priporočil stroke podala priporočila za boljšo zaščito tako za javne kot za zasebne objekte, ki so bili ogroženi ali poplavljeni. Prav tako bo v Proračunih potrebno zagotoviti bistveno višja sredstva za redna in investicijska dela na tem področju.
Izveden je bil že intenzivni in temeljit pregled pretočnosti meteorne in fekalne kanalizacije ter melioracijskih kanalov ter čiščenje naplavin. Vsem vam, ki ste utrpeli škodo in ste bili evidentirani v intervencijah in kateri ste še vedno v skrbeh, kaj se bo zgodilo v naslednjih nalivih, sporočamo, da smo preverili in dodatno očistili pretoke jaškov in cevi ter propustov in kanalov, ki so v tem trenutku vsi v celoti pretočni. V prihodnje pa bomo skupaj z Direkcijo RS za vode in drugimi pristojnimi strokovnjaki – hidrologi poiskali najprej nujne rešitve, v nadaljevanju pa ustrezne kratkoročne in dolgoročne rešitve za celotno območje občine Vodice. Takoj po zagotovitvi dodatnih sredstev že v letošnjem Rebalansu Proračuna pa bomo nadaljevali s temeljitim čiščenjem še preostalih kanalov, ki niso ogrožali stanovanjskih objektov. Občane pa bomo seznanili o ukrepih, ki jih lahko sami izvedejo za preprečitev ali zmanjšanje škode.
Hvaležni smo prav vsem gasilkam, gasilcem, prostovoljcem, podjetjem ki so nam bili v teh kritičnih dnevih in nočeh na razpolago.
Za vsa dodatna vprašanja glede poplav, škode in pomoči smo vam vedno na voljo na tel. št. 01/833 26 10 ali po elektronski pošti: obcina@vodice.si.
Občina Vodice