Vlada RS je odobrila finančno pomoč za popravila prizadetih stanovanj zaradi močnega neurja in prispevala sredstva Rdečemu križu Slovenije in Slovenskemu Karitasu za nujne potrebe zaradi poplav. Poplavljenim gospodinjstvom bo Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo omogočilo ugodno ceno električne energije. Pripravlja se tudi interventni zakon, ki bo odjemalce razvrstil glede na poškodbe na objektih in zahteval, da občinske komisije delijo podatke z omrežnimi operaterji, da bodo dobavitelji električne energije lahko nudili nižje cene.
1. Obvestilo o dodelitvi sredstev za sanacijo po neurjih
Od 12. julija do 2. avgusta 2023 so Slovenijo z izjemno intenzivnostjo prizadela močna neurja, dolgotrajni nalivi, močan veter, toča in hudourniki. V duhu medsebojne podpore je Vlada Republike Slovenije 3. avgusta 2023 sprejela odločitev o dodelitvi sredstev za sofinanciranje nabave najnujnejših sredstev ter za izvedbo najnujnejših sanacijskih del na stanovanjskih objektih, ki so bili v tem obdobju prizadeti.
S tem je vlada določila posebna sredstva za pomoč, ki jih prejmejo Rdeči križ Slovenije in Slovenski Karitas (oba po pol milijona evrov) ter Evangeličanska humanitarna organizacija Podpornica (100.000 evrov).
Višina sredstev za posameznega prosilca je omejena glede na škodno stopnjo, ki je nastala na njihovih stanovanjskih objektih.
Stopnja 1: V primeru popolnoma uničenih stanovanj ali hiš, kjer ste lastnik ali solastnik, je višina sredstev od 8.000 do 15.000 evrov.
Stopnja 2: Za poškodovane strehe, ostrešja in prizadete stanovanjske prostore (pohištvo, bela tehnika, inštalacije, talne obloge itd.) bo višina sredstev znašala od 2.000 do 8.000 evrov.
Stopnja 3: Za sanacijo zalitih kletnih prostorov, poškodovane infrastrukture (peči, grelci, vodovod, uničena kurjava itd.) ter fasade, oken in vrat, je na voljo pomoč v višini od 1.000 do 2.000 evrov.
Stopnja 4: V primeru delno odkritih streh, uničenih zalog hrane ali kurjave ter poškodovanih sten in tal, je višina sredstev od 500 do 1.000 evrov.
Oškodovanci naj svoje vloge za pomoč oddajo na pristojno občino, lokalno izpostavo Karitas in Rdečega križa najpozneje do 28. avgusta 2023.
Vlogo lahko oddate osebno ali po pošti. Vsak posamezen upravičenec bo prejel pomoč na podlagi sklepa ene od omenjenih organizacij, pri čemer se upoštevajo tudi že prejeta sredstva iz naslova dobrodelnih organizacij. Višina dodeljenih sredstev ne sme presegati vrednosti ocenjene škode, če je ta znana. V primeru, da bo vsota višine odobrenih sredstev presegala razpoložljiv znesek javnih sredstev iz vladnega sklepa, bo dodelitev sredstev ustrezno prilagojena. Prav tako pa se bo v primeru neuporabljenih javnih sredstev povečala odobrena višina pomoči za prvo in drugo škodno stopnjo.
2. Dodelitev sredstev za zagotovitev osnovnih življenjskih potrebščin prizadetim v nedavnih poplavah
Vlada Republike Slovenije je 5. avgusta 2023 v duhu sočutja in solidarnosti sprejela pomembno odločitev glede prizadetih v nedavnih poplavah. V skladu s tem je bilo Rdečemu križu Slovenije in Slovenskemu Karitasu dodeljenih po pet milijonov evrov sredstev, s čimer se bo omogočila učinkovita in hitra oskrba z osnovnimi življenjskimi potrebščinami tistim, ki so bili najbolj prizadeti v poplavah 3., 4. in 5. avgusta 2023.
Ta humanitarna pomoč predstavlja prvi korak k takojšnjemu olajšanju bremena, ki ga je prinesla nepričakovana naravna nesreča. Dodeljena sredstva bodo namenjena neposredno prizadetim prebivalcem z upoštevanjem različnih stopenj škode na njihovih domovih. Skladno s tem bodo sredstva dodeljevali Rdeči križ Slovenije in Slovenska Karitas.
Višina pomoči bo odvisna od škode, ki je nastala na stanovanjskih objektih, v katerih ljudje dejansko živijo:
Stopnja 1: Za trajno uničene hiše ali stanovanja, ki so praktično neobnovljiva, in zahtevajo nadomestno bivališče, bo višina pomoči znašala 3.000,00 evrov.
Stopnja 2: V primeru poplavljenih stanovanjskih etaž bo višina pomoči znašala 1.500,00 evrov.
Stopnja 3: Za poplavljene kletne prostore pa bo višina pomoči znašala 500,00 evrov.
Prosilci za pomoč morajo izpolniti vlogo in jo oddati najpozneje do 28. avgusta 2023. Vlogo lahko oddate osebno ali po pošti na Rdeči križ ali Karitas ali občino, kjer ste utrpeli škodo.
Vsakemu posameznemu prosilcu bo dodeljen znesek v skladu s prvim nujnim ukrepom za zagotovitev osnovnih življenjskih potrebščin. Po odobritvi vloge bo prejemniku izdan sklep s strani ene izmed organizacij, Slovenskega Karitasa ali Rdečega križa Slovenije. Če se bo izkazalo, da višina odobrenih sredstev presega razpoložljiv znesek javnih sredstev iz vladnega sklepa, bodo v okviru transparentnosti in odgovornosti prizadevanja vlade usmerjena k zagotavljanju dodatnih sredstev. Če bodo namenska javna sredstva na podlagi ocene vlog ostala neporabljena, se bo odobrena višina pomoči sorazmerno povečala za prvo in drugo škodno stopnjo.
Priloge:
- MERILA dodeljevanje neurja
- MERILA dodeljevanje poplave
- VLOGA A neurja
- VLOGA B poplave
Vloge lahko prosilci oddajo v sprejemni pisarni Občine Vodice, Škofjeloška ceste 7, Vodice, v času uradnih ur. Rok je 28. avgust 2023.
Kontakti:
- ŽUPNIJSKA KARITAS VODICE, Vodiška cesta 5, 1217 Vodice (karitas.vodice@gmail.com)
- RK SLOVENIJE OE LJUBLJANA, Tržaška cesta 132, 1000 Ljubljana (01/42 53 419)
3. Nižja cena elektrike za poplavljena gospodinjstva
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v sodelovanju z dobavitelji električne energije uvedlo ukrep, ki omogoča poplavljenim gospodinjstvom posebno ceno električne energije. Od avgusta do konca leta 2023 bodo ti odjemalci plačevali le 0,1 centa na kilovatno uro oziroma en evro na megavatno uro. To pomeni skoraj 60-odstotno znižanje mesečnega računa za povprečnega slovenskega odjemalca.
V interventni zakon, ki je v pripravi, bodo vključili člen, ki bo odjemalce glede na stopnjo škode v poplavah 2023 razvrstil v skupine. Člen bo med drugim določil »prizadete odjemalce«, to so tisti odjemalci električne energije, pri katerih je bila na objektih ugotovljena zmerna ali huda škoda. Stopnjo škode popisujejo oziroma ugotavljajo občinske komisije.
Zakon bo določil tudi, da občinske komisije podatke o teh odjemalcih sporočijo operaterju omrežja. Operater omrežja pa bo te podatke med drugim zagotavljal tudi dobaviteljem električne energije, ki bodo na prostovoljni bazi prizadetim odjemalcem zagotavljali oz. dobavljali po znižani ceni.