Branju prijazna občina
Združenje splošnih knjižnic,
Skupnost občin Slovenije in
Ministrstvo za kulturo so 3. decembra 2021 na Ta veseli dan kulture podelili nazive Branju prijazna občina. Naziv, ki je namenjen spodbujanju aktivnosti lokalne skupnosti za izboljšanje bralne pismenosti in kulture, so tokrat poleg Občine Vodice prejele tudi Lendava, Ribnica, Mestna občina Slovenj Gradec, Trbovlje in Kozje. Naziv je veljaven tri leta, po tem obdobju pa prejemniki strokovni komisiji ponovno predstavijo svoje projekte na tem področju.
Občina Vodice na različne načine spodbuja bralno kulturo, saj se zavedamo, da branje prispeva k vseživljenjskemu učenju in krepitvi domišljije, spodbuja ustvarjalnost, razsvetljuje razum, bodri srce in nagovarja posameznike k spreminjanju skupnosti. Ponosni smo na ta naziv, ki nas zavezuje, da bomo še naprej skupaj s Knjižnico Vodice, našimi vzgojno-izobraževalnimi zavodi ter društvi in posamezniki ustvarjali pogoje za spodbujanje bralne kulture.
Prostovoljstvu prijazno mesto
Slovenska filantropija od leta 2001 podeljuje priznanja občinam, ki podpirajo prostovoljske aktivnosti svojih občanov. Od leta 2014 podeljujejo naziv
Prostovoljstvu prijazno mesto, katerega je Občina Vodice prvič prejela leta 2018, z naslednjo obrazložitvijo: "Občini Vodice se podeli naziv
Prostovoljstvu prijazno mesto za zagotavljanje podpornega okolja za razvoj prostovoljstva in izboljšanje položaja prostovoljskih organizacij v občini, uspešno povezovanje prostovoljskih organizacij, upoštevanje predlogov in pobud prostovoljskih organizacij ter njihovo umeščanje v občinske načrte, za pripravljenost za razvoj prostovoljstva v lokalni skupnosti, pomoč pri promociji prostovoljskih organizacij, tudi v občinskih glasilih in na spletni strani." Svoja prizadevanja za uspešno delo s prostovoljci smo upravičili s potrditvijo naziva tudi leta 2024.
Zlati kamen
Raziskovalni projekt
Zlati kamen na podlagi različnih kazalnikov, združenih v indeks ISSO, meri razvojni napredek slovenskih občin. Indeks ISSO je sestavljen iz statističnih, finančnih in gospodarskih podatkov o občini. Spremlja demografska gibanja, učinkovitost delovanja občine, dinamiko gospodarskega razvoja, stanje na trgu dela in na področju izobrazbe, življenjskega standarda, stopnjo socialne kohezije in stopnjo okoljske osveščenosti v občini.
Občina Vodice se je na podlagi
analize v letu 2020 uvrstila na 23. mesto, v zgornjo tretjino vseh slovenskih občin, ki ponujajo prebivalcem kakovostno raven življenja ter jih odlikuje solidna in uravnotežena stopnja doseženega razvoja. S tem smo prejeli Zlati ISSO certifikat razvojne odličnosti za leto 2020.
Planetu Zemlja prijazna občina
Občina Vodice redno sodeluje v natečaju za pridobitev naziva Planetu Zemlja prijazna občina. Zavedamo se pomembnosti meril, ki jih društvo
Planet Zemlja uporablja pri ocenjevanju prizadevanj občin na področju varstva okolja. Različna merila na področjih, kot so na primer učinkovita raba energije, onesnaženje s hrupom, ravnanje z odpadki, varstvo narave in gozdov ter ozaveščanje lokalne javnosti o okoljskih vprašanjih, samooskrbi s hrano in obnovljivih virih energije, so odličen pokazatelj razvoja in napredka v občini. Veseli nas, da smo v letih 2014, 2015 in 2017 uspešno kandidirali za naziv Planetu Zemlja prijazna občina ter s tem upravičili naš trud in prizadevanja, da bi se občani in občanke še bolje počutili v naši občini.
Dan za spremembeDan za spremembe je največja vseslovenska prostovoljska akcija, ki je nastala z namenom spodbujanja državljanov, da aktivno pristopijo k odzivanju na potrebe svoje skupnosti. S podporo projektu nagovarjamo prebivalce naše občine, da zavihajo rokave in skupaj vsaj za en dan postanejo prostovoljci in prostovoljke. Občina Vodice je z organizacijo čistilnih akcij v okviru Dneva za spremembe opozarjala na pomembnost povezovanja skupnosti, širjenja spoštovanja in spodbujanja sodelovanja znotraj lokalne skupnosti in širše.
Evropski teden mobilnostiEvropski teden mobilnosti je mednarodni projekt, ki v svojih prizadevanjih za promocijo človeku in okolju prijaznejših načinov mobilnosti vsako leto poveže na tisoče sodelujočih mest in njihovih prebivalcev. Na Občini Vodice se zavedamo pomembnosti trajnostne mobilnosti, zato se v sodelovanju z Osnovno šolo Vodice v okviru projekta že vrsto let trudimo izvesti različne aktivnosti, ki bodo pripomogle k ozaveščanju prebivalcev o vplivih prometa na okolje ter spodbudile k omejevanju avtomobilskega prometa v naši občini in povečanju uporabe trajnostnih oblik prevoza.