S slavnostno akademijo Čebelarske zveze Slovenije, ki se jo je udeležil tudi župan Aco Franc Šuštar, so se v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma čebelarke in čebelarji poklonili visokim jubilejem, ki jih za čebelarje piše letošnje leto: 150 let organiziranega čebelarstva, 20 let Apimondie Ljubljana 2003, 250-letnica smrti Antona Janše in začetek delovanja Čebelarske šole Antona Janše.
Več kot 1200 čebelark in čebelarjev je slavnostno nagovorila dr. Nataša Pirc Musar, predsednica Republike Slovenije in jim čestitala ob visokih jubilejih. Množico so z govori pozdravili tudi Jeff Pettis, predsednik Apimondie, Vesna Vodopivec, pomočnica uprave Nlb d.d. in Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije. Slednji je v svojem govoru opozoril na vse pomembne dosežke, ki jih je slovensko čebelarstvo zapisalo v času organiziranega delovanja. Povedal je, da je slovensko čebelarstvo prodorno tudi v svetu, kar se dokazuje z različnimi dosežki, kot sta svetovni dan čebel, ki ga svet praznuje 20. maja na rojstni dan Antona Janše in vpis na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine ”Čebelarstvo v Sloveniji, način življenja”. Veseli ga tudi oživitev mednarodne čebelarske šole Antona Jaše. V nadaljevanju je opozoril na visoko kakovost medu slovenskega porekla. Ponosni pridelovalci namreč pridelujejo tri vrste medu višje kakovosti, ki so priznane na evropski ravni: Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo, Kočevski gozdni med in Kraški med, ki nosita oznako porekla. Sheme kakovosti predstavljajo določitev posebnih meril in zahtev glede lastnosti, postopkov pridelave in predelave kmetijskih pridelkov ali živil. Kmetijski pridelki in izdelki, označeni z oznako ene izmed shem kakovosti, kažejo na posebnost ali višjo kakovost proizvoda. Predsednik ČZS se je predvsem zahvalil številnim generacijam slovenskih čebelarjev, ki so zaslužne, da je slovensko čebelarstvo v samem svetovnem vrhu. Velikega dogodka so se udeležili tudi visoki predstavniki; Irena Šinko, ministrica za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano, dr. Asta Vrečko, ministrica za kulturo, veleposlaniki, župani in 30 čebelarskih delegacij iz drugih držav.
Dogodku so svoj pomen z video nagovorom dodali številni predstavniki in podporniki slovenskega čebelarstva, kot so; mag. Dejan Židan, državni sekretar, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, Špela Spanžel, generalna direktorica, Direktorat za kulturno dediščino, Ministrstvo za kulturo, Maja Lampret, direktorica Javnega zavoda za kulturo in turizem Prijetno domače, Jiri Piza, predsednik ICYB, Mednarodnega centra mladih čebelarjev, Dane Kastelic, predsednik Zveze paraplegikov Slovenije, Nina Ermenc Pangerl, MA, predsednica upravnega odbora, Celjski sejem, mag. Tanja Strniša, veleposlanica, Veleposlaništvo Republike Slovenije v Pragi, Msgr. Stanislav Zore, ljubljanski nadškof metropolit in Lojze Peterle, predsednik organizacijskega odbora Apimondie 2003, nekdanji predsednik ČZS in bivši evropski poslanec. Prav posebno čast pa so slovenskemu čebelarstvu v pismih namenili tudi: V imenu papeža Frančiška državni tajnik Vatikana Pietro Parolin, Janusz Wojciechowski iz Poljske, Evropski komisar za kmetijstvo in razvoj podeželja, José Graziano da Silva, bivši direktor FAO v Rimu in Asger Søgaard Jørgensen, bivši predsednik Apimondie.
Program so obogatili praporščaki in Moški komorni pevski zbor Čebelarske zveze Slovenije, Pihalni orkester Svea Zagorje, Helena Blagne ter glasbena skupina Fehtarji. Kot posebni gost je nastopil tudi Sašo Avsenik. Dogodek pa sta umetelno povezovala Boštjan Romih in Barbara Dimc.
Ob koncu prireditve je predsednik Čebelarske zveze Slovenije predsednici Republike Slovenije v dar izročil čebelnjak, ki bo krasil zelenice parka JGZ Brdo.
Vir: Čebelarska zveza Slovenije