V petek, 16. septembra 2022, so se v Kulturnem domu na Kopitarjevem trgu v Vodicah, odvijali 20. Kopitarjevi dnevi. Prireditev je bila posvečena spominu na velikega jezikoslovca – Jerneja Kopitarja in na pomembne glasbenike iz naše občine.
Pred dvorano je goste pozdravila Godba Vodice, ki letos praznuje svoj stoti jubilej. Voditelja prireditve mag. Urška Bittner Pipan in Matjaž Merljak sta vešče usmerjala celotni program. Kot poklon glasbenikom smo začeli z glasbo in z njo tudi nadaljevali. Z melodijami in harmonijami je program ves čas prepletal Slovenski oktet.
Prvi govornik je bil Rado Čuk, sicer tudi scenarist prireditve in glavni scenograf. Spregovoril je glavne poudarke Kopitarjevih dnevov v zadnjih dveh desetletjih, pa tudi likovno scenografijo, ki krasi prireditveni oder. Predstavil je tudi najpomembnejše promocijske dejavnosti za prepoznavnost Jerneja Kopitarja ter slikarska dela 8. Ex - tempore, ki je letos potekala pod naslovom "Slika zapoj, čopič zaigraj".
Iz naših krajev pa izvirajo tudi vidni glasbeniki, ki so svojo sled pustili kot pedagogi, skladatelji, dirigenti, pianisti, violinisti. Profesorica Špela Podgoršek, glasbena pedagoginja in pianistka, je predstavila glasbeni družini Hubad in Trost, ki sta s svojim delom in talentom pustili sled na območju celotne Slovenije.
Osrednji gost današnjega večera naj bi bil gospod Alojz Kovšca, predsednik Državnega sveta Republike Slovenije, vendar so se vmešale njegove neodložljive službene obveznosti. Predsednik Kovšca naj bi se intenzivno posvečal ohranjanju spomina na jezikoslovca Jerneja Kopitarja. Med drugim bo tudi v Državnem svetu o Jerneju Kopitarju, njegovemu delu in pomenu, organiziran posvet, ki bo predvidoma 29. septembra.
Prisotne je nagovoril župan Aco Franc Šuštar, ki je vsem občankam in občanom čestital ob občinskem prazniku in se jim zahvalil za čas, ki so si ga vzeli za počastitev naših velikih rojakov. Poudaril je, kako pomembno se je spominjati naših velikih kulturnikov, ki so zaznamovali slovenski narod, utrdili našo narodno zavest ter pustili sled na širšem območju naše občine, države in regije.
20. Kopitarjevi dnevi so bili namenjeni še enemu pomembnemu obeležju, ki se bo zapisal v zgodovino Občine Vodice. Spomnili smo se namreč človeka, ki je nekaj let po drugi svetovni vojni oživil in na novo ustanovil Vodiško godbo, ki je danes brez njega skoraj zagotovo ne bi bilo. To je gospod Franc Sodnik, ki smo mu na njegovem domu posvetili spominsko ploščo. Za slednjo sta se ob 100. letnici delovanja Godbe Vodice dogovorili Godbeno društvo Vodice in Občina Vodice, sin Franca Sodnika pa je pobudo sprejel in pri njej tudi sodeloval. Franc Sodnik je postal prvi učitelj po vojni za vse godbene inštrumente v orkestru. Zavedal se je, da je v godbo potrebno pripeljati mlade ter jih navdušiti za igranje v orkestru. V godbi ni bil samo kapelnik, pripravljal je tudi note za vse inštrumente. Vse note je moral pisati ročno, s tušem, kajti kopirni stroji takrat še niso bili v rabi. To pa še ni vse. Ker so bili inštrumenti že zelo stari, jih je bilo potrebnih tudi veliko popravil. Tudi to delo je moral opraviti kapelnik g. Franc Sodnik. Prav navdušenje, delavnost in vztrajnost gospoda Franca Sodnika so bili ključna, gonilna sila, da je godba Vodice ponovno zaživela in za igranje navdušila mnoge mlade glasbenike.
Pester in razgiban program je zaključila Godba Vodice. Ob veseli družbi se je družabni program nadaljeval še dolgo v noč. Slišati je bilo mnogo domoljubnih zamisli, a tudi spoznanje, da nam je v našem času tako lepo, da se vse dragocenosti, po katerih so naši predniki tako hrepeneli, premalo zavedamo in jih ne cenimo dovolj.