Pri Fujanovih, po domače pri Lončarjevih, v Polju pri Vodicah nastopa ze četrti rod, kajti sin Boštjan počasi prevzema več kot 135 let staro tradicijo izdelovanja lončenih izdelkov. Pri Lončarjevih se imenuje zato, ker so v začetku izdelovali lončene lonce in piskre, postopoma pa so pričeli izdelovati tudi druge izdelke, na primer pečnice, po katerih so danes znani po celi Sloveniji, pa tudi izven nje.
Glino dobijo v gozdu med Bukovico pri Vodicah in Mostami, odkoder so se z njo zalagali tudi lončarji iz sosednje Komende, Mengša in Lukovice. Glino, ki so jo včasih kopali ročno in jo nato dolgo časa gnetli z rokami in nogami, da je postala elastična, danes pri Fujanovih obdelujejo z valjčnim gnetilcem, kar postopek priprave močno skrajša, pa tudi glina sama je bolj predelana, zato so tudi izdelki kvalitetni. S predelano glino nato napolnijo mavčne modele, kjer počakajo nekaj minut, da mavec vsrka vlago in odtisnjen izdelek odstopi. Z natančno ročno obdelavo. ga nato pripravijo do sušenja v sušilnici, kjer se izdelek počasi suši. Nato keramični izdelek dajo v peč, kjer ga pri temperaturi 960 stopinj C prvic žgejo približno dvajset ur. Potem te izdelke prelijejo ali obrizgajo z glazuro in jih ponovno v plinski komori zapečejo do končnega izdelka.
Pečnice, pri Fujanovih sem jih naštel preko 100 različnih vrst, velikosti in oblik, so sicer glavni proizvodni artikel, vendar izdelujejo poleg teh se različne kipce, grbe, pepelnike, keramične skulpture, ter se nešteto zanimivih predmetov, katere ljudje množično naročajo, Fujanovi pa jih z veseljem in strokovno naredijo.
Pečnice iz Fujanove delavnice v obliki kmečkih peči in zadnje čase predvsem kaminov krasi veliko slovenskih kmečkih izb in dnevnih sob, zelo pa se zadnje čase za to obliko keramike zanimajo naši severni sosedje Avstrijci.
Pri Lončarjevih v Polju, mojster Stanislav Fujan s svojo ekipo - v delavnici delajo izključno člani družine, naredijo na leto za približno 100 kmečkih peci in kaminov pečnic. Ostalih drobnih predmetov pa sploh ne štejejo, kajti te izdelujejo kar mimogrede med eno in drugo serijo pečnic. Ti predmeti pa so izdelani izključno ročno, zato lahko iz njih razberemo, da jim ni tuja niti umetniška plat.