Vpliv naravnih, še bolj pa umetnih ovir, ki vplivajo na kakovost GSM/UMTS/LTE signala, je mogoče z različnimi ukrepi vsaj delno omiliti.
Mobitel in mobilne storitve so v današnjem hitrem načinu življenja že kar stalnica. Za njihovo nemoteno uporabo pa je potrebna ustrezna pokritost z mobilnim signalom, ki ga zagotavlja telekomunikacijsko omrežje posameznega operaterja. In čeprav je Slovenija z mobilnim signalom GSM zelo dobro pokrita, še vedno obstajajo določena področja, kjer signala zaradi tehničnih omejitev ni mogoče zagotoviti, oz. je le-ta bistveno oslabljen. Tudi na območju naše občine je nekaj takšnih manjših lokacij.
Omrežje mobilnih telekomunikacij je namreč živ sistem, ki ga je treba stalno prilagajati potrebam uporabnikov in razvoju sodobnih telekomunikacij, kakovost radijskega signala za mobilno telefonijo pa je močno odvisna od številnih dejavnikov. V prvi vrsti velja izpostaviti naravne danosti, saj je Slovenija (pa tudi naša občina) z razgibanim reliefom in pogozdenostjo precejšnjega območja zelo zahtevna za pokrivanje s signalom. To pomeni, da je signal na posameznih reliefno najbolj zahtevnih območjih lahko temu primerno oslabljen. Signal je še zlasti oslabljen na mikrolokacijah, ki so v smislu optične in radijske vidljivosti bolj zaprte proti lokacijam okoliških sprejemno-oddajnih postaj. Poleg tega na pokritost vplivajo tudi umetne ovire, zgradbe, ki so predvsem v zadnjem času grajene iz sodobnih gradbenih materialov (kovinske in železobetonske gradbene konstrukcije, metalizirana stekla, kovinske žaluzije na oknih, ostrešja iz kovinskih materialov, izolacije, ki vsebujejo kovine idr.), ki pa na žalost zelo ošibijo signal mobilne telefonije in s tem opazno poslabšajo pokrivanje znotraj zgradb.
Marsikdo pri tem na zaslonu mobitela gleda, koliko »črtic« ima signal in se huduje, da signala nima, če mu mobilni telefon prikaže »samo eno črtico«. Vendar to ni najboljši pokazatelj kakovosti mobilnega signala. Na to, koliko črtic se izriše, namreč vpliva tako sama oddaljenost ob bazne postaje kot tudi tehnologija, prek katere je mobilni signal zagotovljen. To pomeni, da »ena črtica« pri tehnologiji Edge (na ekranu se pri signalu izpiše E) ni isto kot »ena črtica« pri signalu LTE. Čeprav se na ta način pridobi podatek, katera tehnologija je na voljo, pa to ne pomeni, da signal GSM, ki se na ekranu ne izpiše, kar izgine. Še vedno je tam, samo ne izpiše se, na kar radi pozabimo. Če na mobilnem telefonu želimo videti črtice, ki prikazujejo GSM-signal, si v nastavitvah mobitela izberemo GSM-omrežje in se nanj prijavimo oz. ročno zaklenemo. Kakšne možnosti nastavitev so na voljo, je tudi odvisno od mobilnega telefona samega.
Prav tako je pri novejših mobitelih pomembno tudi, kako mobilni telefon držimo v roki. Starejši mobilni telefoni imajo sprejemno-oddajno anteno vgrajeno v zgornjem delu ohišja, včasih je celo vidna izboklina v zgornjem vogalu, tisti res stari pa so celo imeli anteno, ki jo je bilo treba povleči navzgor. Novejši modeli pa imajo, nasprotno, sprejemno-oddajno anteno vgrajeno v spodnjem delu mobitela, ki pa ga običajno pokrijemo z dlanjo in si tako še nevede poslabšamo sprejem oz. oddajo radijskega signala. Zato je mobitel dobro držati v srednjem delu, z nekaj prsti in ne celo dlanjo.
Prav tako se za boljši sprejem signala pozna, če se nahajamo na čimbolj odprtem terenu. Verjetno pa ste tudi že sami opazili, da je znotraj zaprtih prostorov najboljši sprejem signala pri oknih ali vratih. Za podatkovne naprave, kot so USB-modemi, velja splošno veljavno pravilo, da delujejo bolje pri postavitvi v bližini oken in v smeri proti bazni postaji. V nekaterih primerih izboljšanje dosežemo že s priključitvijo podatkovne naprave prek USB-podaljška, ki je lahko priložen v prodajnem paketu, in postavitvijo tega nad računalniško mizo. Najbolj ugodno pozicijo enostavno ugotovimo s poizkušanjem.
Če želimo izboljšati signal, obstajata sicer še dve, nekoliko dražji in tehnično bolj zahtevni rešitvi, in sicer z namestitvijo repetitorja in uporabo zunanje antene. Vendar pa je treba znati tovrstni instalaciji pravilno namestiti, sicer lahko povzročata težave v omrežju mobilnega operaterja, zato nam lahko na vrata potrka predstavnik Agencije za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (AKOS), ki nam bo naložil takojšen izklop naprave ali celo zaračunal globo. Zato je priporočljivo, da se pred tovrstnim nakupom in montažo posvetujemo s tehničnim osebjem našega operaterja, ki nam lahko ustrezno svetuje. Nekateri operaterji pred nakupom takih naprav omogočajo brezplačno izposojo in preizkus delovanja, kar vsekakor velja izkoristiti.
Slika: Pravilna drža mobitela