Kljub veliki količini padavin v zadnjem mesecu, Poljšak ni bil problematičen
V zadnjih 30 letih pristojni državni organi niso posvečali pozornosti k urejevanju in vzdrževanju vodotokov na območju občine Vodice. Občina Vodice je z intenzivnim prizadevanjem v zadnjem mandatu z državo izpogajala čiščenje rečne struge Poljška, ki je bila v milo rečeno v katastrofalnem stanju.
V prvi vrsti gredo zahvale Agenciji RS za okolje (ARSO) in podjetju Hidrotehnik (koncesionar), ki je zagotovila sredstva ter županu in nekaterim svetnikom, tudi odbornikom, ki so reševanju problematike posvetili veliko prostega časa.
Že uvodom povedano, je bila struga vodotoka Poljška pred čiščenjem v stanju, ki je popolnoma onemogočalo prost pretok vode. Naravne zajezitve - naplavine na območju Skaručne, Gmajnice in Vojskega so bile bistvene za »počasnost« potoka. Dodatno pa so vodni pretok onemogočali številni tako imenovani »čepi« in račja zel, ki je se tekom let zarasla v rečni strugi.
Iz fotografij, ki so bile posnete julija 2013 je razvidna visoka voda v Poljšku in prisotnost vode pri izlivu melioracijskega kanala v Poljšak. Na terenu je bilo ugotovljeno, da je struga Poljška najbolj plitva na območju za trgovino v Skaručni, kjer so že pred več desetletji ugotovili, da naravna pregrada iz konglomerata zavira prost pretok vode. Po celotni strugi so bile izmerjene približne globine struge, ki pa variirale od mesta do mesta. Ugotovitve in predlogi izboljšav so bile posredovane ARSO-tu, na podlagi katerih je bil v septembru 2013 izveden operativni sestanek. Občini Vodice so bila obljubljena sredstva za poglabljanje struge s spodnjem delu struge Poljška in sečnji dreves tik ob strugi. Sanacijska dela naj bi potekala konec leta 2013, izvajal naj bi jih koncesionar Hidrotehnik.
Kljub dogovorjenim iz nam neznanih razlogov dela niso bila izvedena. Občina Vodice je v začetku leta 2014 ARSO ponovno opozorila na stanje vodotoka in dela, ki niso bila izvedena. Podjetje Hidrotehnik je le pričel z vzdrževalnimi deli pred poletjem. Odstranjeni so bili čepi iz rečne struge in posekano drevje, ki je bilo nagnjeno v strugo. Delo je bilo oteženo tudi zaradi hribovitega in razmočenega terena, ki je zahtevalo zmogljivejšo mehanizacijo.
Druga faza vzdrževalnih del se je pričela odvijati v sredini septembra 2014, ko so bile iz vodotoka izlovljene ribe. Ob tej priliki se zahvaljujemo Ribiški družini Straža – Sava in ribogojnici Povodje, za potrpežljivost in sodelovanje med izvedbo del. Čiščenje rečene struge se je izvajalo gorvodno, s pričetkom v Povodju, pri sotočju Poljška in Dobrave, vse do priključka melioracijskega kanala v Polju. Gladina vode se je v povprečju na celotnem vodotoku znižala od 40 – 50 cm, kar je razvidno tudi iz fotografij, ki so bile posnete po sanaciji. Kot je bilo že v začetku predvideno, je bilo čiščenje onemogočeno na delu struge, ki se nahaja za trgovino v Skaručni. Na tem območju se je več kot 15 m3 konglomerata odstranilo strojno, z udarnim kladivom. Iz celotne struge se je odstranilo nekaj 1000 m3 naplavin, v povprečju 3 m3na tekoči meter.
Stanje Poljška je trenutno v zglednem stanju, omogočena je pretočnost, struga je očiščena, teren je prehoden…. Da bi vodotok ohranili v stanju, ki je bilo vzpostavljeno, se v prihodnosti nanj ne sme pozabiti. Redno je potrebno odstranjevati podrto drevje v strugi, saj bo s tem preprečeno nastajanje čepov, posledično bo tudi zaraščanje rečne struge počasnejše. K temu pa lahko prispevate tudi sami. Če v strugi opazite podrto drevje, nam lokacijo sporočite, mi pa bomo poskrbeli, da bo informacija prišla do pristojnih državnih organov oziroma izvajalcev rednega vzdrževanja vodotokov.
Aleksander Gantar
občinska uprava Občine Vodice