Ko se v zadnjih mesecih ozremo po onesnaženih sprehajalnih poteh, cestah, pločnikih in drugih javnih površinah v naši občini, na situacijo nikakor ne moremo biti ponosni. Naj epidemija ne bo izgovor za nepremišljeno ravnanje z odpadki ter nespoštovanje našega okolja in sokrajanov, ki podajajo čedalje več pritožb v zvezi z nesnago.
Že od razglasitve epidemije opažamo porast nepravilnosti v zvezi z ravnanjem z odpadki. Poleg onesnaževanja okolja, nas skrbi odlaganje kosovnih odpadkov, vreč mešanih odpadkov, odpadnega kartona in plastične embalaže zraven zabojnikov na eko otokih. Neodgovorno ravnanje posameznikov negativno vpliva na kakovost življenja vseh nas, saj kazi podobo naše občine in dodatno obremenjuje komunalne delavce.
Obveznost vseh občanov je, da svoje odpadke pravilno ločujete. Kadar ne veste, kam sodi vaš odpadek, si pomagajte z e-abecednikom odpadkov na spletni strani
www.mojiodpadki.si. V primeru nepravilnega ravnanja z odpadki vas z obvestilom na zabojniku opozori Javno podjetje VOKA Snaga d.o.o. V primeru ponavljajočih nepravilnosti pa javno podjetje obvesti medobčinski inšpektorat, ki je pristojen za nadzor in lahko kršiteljem izda globo v višini
od 300 do 2000 evrov.
Če javne površine obiskujete s psom, je poleg osnovnega bontona treba spoštovati nekaj ključnih predpisov. Po Zakonu o zaščiti živali mora biti pes na javnem mestu na povodcu, v gozdu pa je treba upoštevati tudi Zakon o divjadi in lovstvu, ki prepoveduje spuščanje psov v naravo brez nadzora. Kršitev se kaznuje z denarno kaznijo od 200 do 400 evrov, opustitev fizičnega varstva nevarnega psa pa se kaznuje z globo od 800 do 1200 evrov.
Za svojim štirinožnim ljubljenčkom je treba na javnih površinah vselej pospraviti odpadke in pasje iztrebke, kar velja tako za pločnike, ceste, poti kot tudi za cvetlične gredice in zelenice. Iztrebki ne sodijo niti na pašnike in travnike, kjer kosijo krmo za živino, saj živina krme v najboljšem primeru ne bo želela zaužiti, v najslabšem pa se lahko celo zastrupi. Ob stiku s pasjimi iztrebki se lahko ljudje okužimo z različnimi nalezljivimi bolezni (tako imenovanimi zoonozami), ki se z živali prenašajo na človeka, zato otroška in športna igrišča niso primeren prostor za njihovo rekreacijo.
Za konec vas opozarjamo, da pasji iztrebki ne sodijo med organske, temveč med mešane komunalne odpadke (črn zabojnik). Za ta namen Občina Vodice v sodelovanju z Javnim podjetjem Komunala Vodice d.o.o. vsako leto namesti nekaj novih košev za pasje iztrebke. V zabojnike za mešane komunalne odpadke se odlagajo tudi zaščitne maske in rokavice za enkratno uporabo ter robčki za razkuževanje površin in rok. Zaščitne opreme in čistilnih robčkov nikakor ne smemo splakovati v straniščno školjko!
Ker smo za odpadke odgovorni tisti, ki jih povzročamo, poskrbimo, da jih bomo pravilno ločevali in odlagali. Če opazite, da drugi ravnajo nepravilno, se lahko obrnete na Medobčinski inšpektorat in redarstvo preko elektronske pošte
inspektorat@trzin.si. Včasih je dovolj že registrska številka voznika, ki odpadke odvrže v naravo ali z njimi na drugačen način ravna nepravilno.
Skupaj moramo skrbeti za naše okolje.