Teden dni je minilo, ko smo bili zaposleni v Osnovni šoli Vodice priča nepojmljivemu dejanju nekdanjih učencev in njihovih vrstnikov s Komende.
Za celoten prispevek kliknite na naslov prispevka.
V noči iz sobote, 31. 10. 2015, na nedeljo, 1. 11. 2015, je videonadzorni sistem zabeležil mnoga dejanja, ki mladim niso v ponos. Ali se sploh še znajo zabavati, če niso opiti oziroma pod vplivom raznoraznih substanc? Grem še nekoliko dlje in se skušam poistovetiti z današnjo mladino. Alkohol in ostale substance?! Razumem, da so v letih, ko žele poskusiti vse, kar so jim starši zadnja leta prepovedovali. Pitje alkohola je kultura. Ob dobri hrani se zagotovo prileže kapljica rujnega. Ampak popivanje, do nedavna še naših učencev, nima nobene povezave s to kulturo. V hiške, ki so namenjene učencem podaljšanega bivanja, in na športno igrišče prinesejo ogromne količine zelo močnih alkoholnih pijač. Ker so začetniki na tem področju, že zelo majhna količina zaužitega alkohola povzroči nenadzorovano vedenje. Posledice tega pa so črepinje na asfaltnih površinah, v travi in ob igralih, vandalizem v hiškah ter divja vožnja z avtomobilom po atletski stezi. Ob igrišču in ob igralih je kar nekaj košev za smeti, a žal večina odpadkov ostane povsod drugod, samo v koših ne.
Ker je večina udeležencev tokratnega razdejanja lanskoletnih devetošolcev, se sprašujem, kje se je izgubila zavest EKO-šolca, ki smo jim jo vcepljali zadnjih devet let. So mnogi nekdanji vzorni učenci dvolični? Zakaj se je spremenilo njihovo obnašanje? So bile razlog minulega kulturnega obnašanja zgolj ocene, sedaj pa kot srednješolci kažejo svoj pravi jaz?!
Skrbi me, da je med opitimi veliko deklet. In to deklet, ki so veljala za vzorne učenke. Na splošno prihajajo vsi ti mladostniki iz dobro situiranih družin. Le peščica je takih, kjer bi iz meni znanih dejstev lahko rekel, da je njihovo neprimerno obnašanje odraz nespodbudnih razmer v domačem okolju. Fantje pa že skoraj dva meseca prej, kot jim državni predpisi to dovoljujejo, mečejo glasna in nevarna pirotehnična sredstva.
Zakaj ta mlada bitja vse to počnejo, kaj jih pripelje do tega stanja? Se res ne znajo več zabavati, smejati, sproščeno pogovarjati, če niso opiti oziroma okajeni? Kaj lepega vidijo v tem, da po nekaj urah zabave z opojnimi sredstvi obležijo rahlo omamljeni, politi, pobruhani, skratka nebogljeni? Sam menim, da nič lepega in nič dobrega, zagotovo pa slabo počutje naslednji dan, zaprepadenost staršev, ki se v zgodnjih jutranjih urah soočijo z nebogljenimi otroki, in ogromno razdejanje tam, kjer so se zabavali.
Moj namen ni moralizirati, pridigati in kaznovati. Šolske površine so, zahvaljujoč hišnikoma, spet v takšnem stanju, kot so bile pred »Nočjo čarovnic«. Se pa sprašujem, kam vse to pelje, če udeleženci ne bodo sprevideli, da jim minula dejanja niso v ponos in da se kažejo v zelo slabi luči. Ta problem se ni pojavil prvič. Kot ravnatelj (učitelj) lahko povem, da problemi z alkoholom prvič eskalirajo na zabavi po valeti, kjer nad učenci ni nadzora odraslih, zato si le-ti dajo duška. Mnogi se prvič srečajo z alkoholom in posledice pri nekaterih so zastrašujoče. Pa noči po številnih gasilskih veselicah. Še dobro, da se do sedaj ni zgodilo nič tragičnega.
Ne bom več razpredal in pogreval starih stvari. Želim si, da se mladina dobro počuti brez alkohola in drog. Da se druži tudi ob kaki delovni akciji, s katero bi v dobrobit kraju, v katerem živi, naredila nekaj dobrega in koristnega. Kdo pa bo, če ne vi? Mladi ste in na vas naj bi stal svet. Upam, da naredimo konec takim neljubim dogodkom, ki smo jim bili priča nedavno. Vsak neljub dogodek je priložnost za nov začetek. In prav nov začetek pričakujem od vas, da se izkažete in predstavite v mnogo lepši podobi.
Jure Grilc
Ravnatelj