V občini Vodice so bila v letošnjem letu zbrana hišna imena v naseljih Dobruša, Dornice, Repnje, Torovo, Vodice in Zapoge. Najdenih je bilo 230 hišnih imen, ki odražajo veliko pestrost, saj se v nobenem naselju nobeno hišno ime ne ponovi. Ravno ta pestrost imen zagotavlja, da se ljudje z njimi med seboj jasno prepoznavajo in ločijo lastnino posamezne domačine (npr. polja, živino). Ponekod hišna imena poznajo le še starejši domačini. Za njihovo ohranjanje je torej ključno, da jih poznajo tudi mlajši, s čimer se bo naša dediščina ohranila. Ljudje so na svoja hišna imena večinoma ponosni in opažamo, da jih vse pogosteje znova uporabljajo tudi v vsakdanjem življenju. Morda so nekoč hišna imena, s katerimi je povezan kmečki sloj, imela slabšalni prizvok, danes pa se v njihovi rabi čutita ponos na lastne korenine in pripadnost kraju. Imena so del naše dediščine, kar dokazuje tudi nedavni vpis rabe hišnih imen vpisana v Register nesnovne kulturne dediščine, ki ga vodi Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Zbrana hišna imena bodo v tokrat obravnavanih naseljih obeležena v knjižici, ki bo izdana do konca novembra in bo po izidu brezplačno na voljo na Občini Vodice. Poleg tega so zbrana hišna imena vključena v spletni leksikon hišnih imen
www.hisnaimena.si. Najbolj viden rezultat projekta pa so označitve hiš s hišnimi imeni na lončenih ploščah, ki jih je na podlagi oddanega soglasja lastnikov prejelo 90 hiš. Na tablah so imena izpisana v domači narečni obliki, kakršna je bila ugotovljena na srečanjih z domačini. Pri zapisu imen se uporablja tudi znak ?, ki se prebere kot polglasnik. Lastnikom domačij, ki se za označitev domačij niso odločili, Občina Vodice še vedno zagotavlja brezplačne table.
Za pridobitev le-te se lastniki lahko obrnejo na Razvojno agencijo Zgornje Gorenjske, telefon 04 581 34 16 ali e-pošta klemen.klinar@ragor.si.