Našim občanom so še vedno na voljo nepovratne finančne spodbude za izvedbo ukrepov učinkovite rabe energije ter ustrezno odstranitev salonitne kritine. Ker projekta nista zasnovana po sistemu »razpis do porabe sredstev«, se vloge konstantno zbirajo, obravnavajo ter odobrijo vsem, ki izpolnjujejo pogoje.
Občina Vodice vseskozi sledi globalnim okoljskim izzivom ter izvaja trajnostno razvojno naravnane projekte. Kot ena redkih občin k temu aktivno in finančno spodbujamo tudi naše občane, v konkretnem primeru k učinkoviti rabi energije ter ustreznemu ravnanju z odsluženimi salonitnimi ploščami.
Nabor, ki jih vključuje Pravilnik o finančnih spodbudah za izvedbo ukrepov
učinkovite rabe energije v občini Vodice zajema številne, tudi preproste in nizkocenovne ukrepe, za katere naši občani ne morejo pridobiti drugih nepovratnih sredstev (na primer s strani Eko sklada), a bistveno pripomorejo k dobri energetski učinkovitosti ter izboljšujejo bivanjski standard. Naši občani lahko pridobijo do 360 evrov nepovratne finančne spodbude za posamezen objekt (zgrajen na podlagi dovoljenj izpred 1. 7. 2010) v posameznem koledarskem letu za izvedene ukrepe iz naslednjega nabora:
- zamenjava zastarele »termopan« ali druge zastarele zasteklitve s sodobno energetsko učinkovito zasteklitvijo,
- izboljšanje tesnjenja starejših lesenih oken,
- vgradnja termostatskih ventilov na radiatorje,
- vgradnja oziroma zamenjava obstoječe obtočne črpalke centralnega ogrevanja s sodobno frekvenčno regulirano črpalko energijskega razreda A,
- izvedba aktivnega lokalnega sistema za kontrolirano prisilno prezračevanje (z uporabo energijsko varčnih odvodnih ventilatorjev),
- zamenjava obstoječega toplovodnega kotla s sodobnim plinskim kondenzacijskim kotlom za ogrevanje prostorov oziroma pripravo sanitarne tople vode.
Pravilnik o finančnih spodbudah za izvedbo ukrepov učinkovite rabe energije v občini Vodice ter vloga za pridobitev sredstev sta občanom na voljo na povezavi
https://www.vodice.si/eVloge ter sprejemni pisarni občinske uprave.
Na nas se občani lahko obrnejo tudi za dodatna pojasnila. Podrobnejše informacije v zvezi z učinkovito rabo energije so občanom brezplačno na voljo tudi v lokalni izpostavi ENSVET v Vodicah. Za svetovanje se je prehodno potrebno naročiti v sprejemni pisarni občine na telefonski številki 01 833 26 10.
V primeru ustreznega ravnanja in trajnega deponiranja odsluženih salonitnih plošč pa vam Občina Vodice lahko povrne do 440 evrov za posamezen objekt (velja za fizične osebe). V dobrih 12 letih smo tako skupaj ustrezno poskrbeli že za skoraj 75,5 ton oziroma skoraj 4.700 kvadratnih metrov salonitne kritine. Nedvomno gre za pomemben prispevek k zagotavljanju bolj zdravega življenjskega okolja, zato je namenska proračunska postavka ostala tudi v letošnjem občinskem proračunu.
Ker gre za nevarne odpadke, je z njimi potrebno primerno ravnati in jih pred trajnim deponiranjem ustrezno pripraviti in zaščititi. Z željo, da bi s tem v zvezi pri oddaji azbestnih odpadkov na odlagališču Barje imeli čim manj težav, so v Javnem podjetju VOKA Snaga d.o.o. pripravili ustrezna navodila. Le-ta, kot tudi samo vlogo za dodelitev enkratne denarne pomoči, naši občani lahko dobijo v sprejemni pisarni Občine Vodice ali na že navedeni občinski spletni strani.
Ker mora Javno podjetje VOKA Snaga d.o.o. voditi točno evidenco o poti odpadkov od izvora (strehe) do deponije, je pomembno, da odstranjevanje in prevoz azbestne kritine poverite izvajalcem, ki so za to vpisani v ustrezne evidence, ki jih vodi Agencija RS za okolje (imajo dovoljenje za prevoz odpadkov iz kvalifikacije 17 06). V izogib morebitnim težavam pri prevzemanju salonitnih odpadkov lahko zainteresirani občani dodatne informacije dobijo pri predstavnikih odlagališča odpadkov Barje na telefonski številki 01 200 35 25.
Izkoristite torej ponujeno možnost ter izvedite ukrepe, ki pozitivno vplivajo na naše okolje, že sami po sebi prinašajo srednje in dolgoročne energetske in ekonomske prihranke, in ob tem pridobite še nepovratno občinsko subvencijo.