Občina Vodice objavlja odgovor na prejeto peticijo z dne 28.5.2019, kateri je priloženih 11 podpisov staršev, ki imajo otroke v vrtcu Utik, in 28 staršev, ki imajo otroke v Podružnični šoli Utik, ter 18 drugih podpisnikov, med katerimi so tudi zaposleni v osnovni šoli. Peticija je naslovljena na župana Občine Vodice in na Občinski svet Občine Vodice ter poziva k smiselni ureditvi prostorov v objektu na naslovu Utik 1, ki so bili do nedavnega namenjeni trgovinski dejavnosti.
Po tem, ko na tej lokaciji kljub številnim pozivom, ni bilo za poslovno dejavnost več kot leto dni nobenega zanimanja, je Občinski svet Občine Vodice na županov predlog v Načrt razvojnih programov vključil celovito obnovo te občinske zgradbe, ki bo zajemala statično, protipotresno, prostorsko in energetsko sanacijo objekta z rekonstrukcijo, ki bo na novo definirala vzgojno-varstveno, izobraževalno, kulturno in družabno namembnost objekta.
Ob pripravi proračuna je Občina Vodice prejela prošnjo in pobudo Osnovne šole Vodice, da se zaradi povečanega števila otrok in pomanjkanja prostora v Podružnični šoli Utik enota razširi za en dodatni razred. Strokovna komisija je najprej preverila možnost premestitve vrtca v nekdanji trgovinski prostor, pri čemer bi šolski program ostal na obstoječi lokaciji. Izkazalo se je, da tovrstna prestavitev vrtca v nove prostore ni mogoča brez večjih gradbenih posegov in gradbenega dovoljenja, kar pomeni zahteven in dolgotrajen postopek ob upoštevanju Zakona o gradnji objektov, česar pa za uvedbo še enega oddelka osnovnošolskega pouka ni potrebno.
Izkazalo se je, da je tudi razpoložljiva površina za morebiten vrtčevski program premajhna. Površina vseh prostorov nekdanje trgovine znaša 99 m2. Če temu prištejemo še toaletne prostore, mali utility, hodnik in stopnišče, pridemo do skupne površine etaže, ki znaša 146 m2. Obstoječi vrtec, ki se nahaja v prvem nadstropju vzhodnega trakta občinske zgradbe, obsega skromnih 163,3 m2, od tega 65 m2 ena učilnica/igralnica, 53 m2 druga učilnica/igralnica, 12 m2 garderoba, ostalo odpade na WC, hodnik in stopnišče. Razdelilna kuhinja, ki se nahaja v pritličju in brez katere si delovanja vrtca ni mogoče zamisliti, meri 16,38 m2. Skupaj torej skoraj 180 m2.
Avtorji peticije svoje nasprotovanje reševanju prostorske problematike utemeljujejo predvsem s Pravilnikom o normativih in minimalnih tehničnih pogojih za prostor in opremo vrtca (Uradni list Republike Slovenije, št. 73/2000 in 75/2005). Če si ga malo ogledamo, ugotovimo, da 14. člen pri normirani neto površini ločuje samostojne in centralne vrtce ter posamezne enote. 16. člen v prvem sklopu opredeljuje prostore za otroke glede na starostno obdobje, v drugem sklopu pa prostore za strokovne delavce, upravne prostore, gospodarske prostore in komunikacijske poti. 17., 18. in 19. člen še natančneje opredeljujejo vrsto prostorov (garderoba, igralnica, sanitarije itd.) ter ob tem določajo minimalne površine. Izračuni pokažejo, da brez pomembnih gradbenih posegov na lokaciji nekdanje trgovine nikakor ni mogoče zagotoviti ustreznega prostora za namestitev vrtca v spodnje prostore nekdanje trgovine.
Pravilnik v 2. odstavku 12. člena navaja, kot je navedeno v peticiji: "Stavba vrtca mora biti pritlična ali enonadstropna. Prostori za otroke prvega starostnega obdobja ter otroke s posebnimi potrebami morajo biti v pritličju," vendar ta določba, kot obveza, velja le za novogradnje. Za prostore vrtca v stavbah, ki niso bili grajeni namensko za vrtec in to za Utik gotovo velja, pa 59. člen pravi: "Če so prostori za vzgojne dejavnosti v nadstropju, mora biti za otroke iz prvega starostnega obdobja na vrhu in na dnu stopnišča nameščena varovalna pregrada" in za to je v Utiku poskrbljeno.
Peticija tudi navaja, da so starši veseli in da tako odločitev Občine Vodice pozdravljajo ter se je veselijo, zato ugotavljamo, da gre verjetno le za nesporazum in preozko poznavanje problematike, saj je prav Občina kot ustanovitelj tako šole kot vrtca še kako zainteresirana za najboljše celovite rešitve.
Sobivanje in medsebojno sodelovanje obeh zavodov je nujno, zato je vsako razdvajanje ali rivalstvo za interes le enega zavoda, še posebej če je neutemeljeno in neargumentirano, nesprejemljivo. Doslej ni bilo nobenega tehtnega razloga, da dva oddelka vrtca in trije oddelki podružnične šole ter društva v skromnih, a urejenih razmerah, ne bi delovali še naprej složno in v dobrem razpoloženju. Od novega šolskega leta naprej pa s še četrtim oddelkom, za katerega se je šola zelo zavzela in po najboljših močeh za sorazmerno majhna sredstva usposobila novo učilnico.
Ponosni smo, da lahko v Občini Vodice najmlajšim generacijam občanov zagotavljamo dokaj visoke standarde, kot le malo kje v Sloveniji ali po svetu, zato je prav, da ne le starši, ampak tudi celotna družba spoštujemo, kar imamo, ter cenimo trud in voljo, da se omejena občinska sredstva v tako veliki meri vlagajo v ljudi, v izobraževanje in vzgojo mladega rodu.
Vse investicije in kvalitetno vzdrževanje obstoječega občinskega premoženja ima za naš nizek proračun visoko ceno. Da se programe predšolske in osnovnošolske dejavnosti v Utiku ohrani je bila odločitev Občinskega sveta Občine Vodice v letu 2008, z argumentacijo, da ohranitev vrtca pomeni ohranitev podružnične šole in da to pomeni policentričnost občine in višjo kvaliteto bivanja. Dinamika obnove zgradbe v Utiku bo potekala po začrtani poti in bo vsebovala tudi predlagano rešitev podpisnikov peticije in druge številne predloge in izboljšave uporabnikov ter stroke, ki so potrebne, seveda upoštevaje standarde in sodobne tehnične zahteve.
Končni cilj Občine Vodice in župana osebno je, da bodo uporabniki zgradbe zadovoljni in da bo proces vzgoje in izobraževanja potekal nemoteno. Želimo si, da bo obnovljena zgradba še dolgo namenjena našim najmlajšim in da bo po obnovi še varnejša in prostornejša ter da nam bo v ponos, tako kot sta nam lahko v ponos obnovljeni zgradbi vrtca in šole z okolico v Vodicah.