Občina Vodice je prejela certifikat Zlati kamen, ki po metodologiji ISSO izkazuje standard dobrega življenja v občinah. V obrazložitvi certifikata je zapisano, da je razvoj Vodic na vseh ključnih področjih uravnotežen in konstanten. Vodice so v kategorijah sedmih kazalnikov uvrščene v zgornjih deset odstotkov med vsemi občinami, najbolj izstopajoče rezultate pa dosegajo na področjih demografije, trga dela, izobrazbe in življenjskega standarda.
DEMOGRAFIJA
Indeks staranja: 8. mesto
Vodice sodijo med 10 občin z najugodnejšo starostno strukturo prebivalstva v Sloveniji. Vrednost indeksa staranja, ki kaže razmerje med starimi in mladimi prebivalci je 79,6 povprečje za slovenske občine je 130. Vodice so torej "mlada" občina.
TRG DELA
Stopnja zaposlenosti prebivalstva: 5. mesto
Le štiri slovenske občine imajo višji delež zaposlenega prebivalstva od Vodic. V Vodicah je zaposlenih 66 odstotkov prebivalstva v delovno aktivni starostni skupini. Povprečje za slovenske občine je 57 odstotkov.
IZOBRAZBA
Novi doktorji in magistri znanosti: 7.mesto
Vodice sodijo med prvih deset slovenskih občin po številu novih doktorjev in magistrov znanosti na 1.000 prebivalcev. To je pomemben indikator izobrazbene strukture prebivalstva. Vrednost kazalnika za Vodice je 5,22, povprečje za slovenske občine je za polovico manjše (2,78).
Izobrazbena struktura: 21. mesto
36,6 odstotka zaposlenih prebivalcev Vodic ima terciarno (višje ali visokošolsko) stopnjo izobrazbe. To uvršča Vodice v zgornji decil, torej med deset odstotkov slovenskih občin z najbolje izobraženimi prebivalci.
ŽIVLJENJSKI STANDARD
Bruto prejemek na prebivalca: 5. mesto
Povprečni bruto prejemki na prebivalca (izračunani iz podatkov o dohodnini) znašajo 11.185 evrov. Le štiri slovenske občine imajo v povprečju premožnejše prebivalce, kar prinaša zelo velik razvojni potencial. Vrednost kazalnika za Vodice dosega vrednost Zlatega standarda, torej merila odličnosti za slovenske razmere.