Korupcija je vsaka kršitev dolžnega ravnanja uradnih in odgovornih oseb v javnem ali zasebnem sektorju, kot tudi ravnanje oseb, ki so pobudniki kršitev ali oseb, ki se s kršitvijo lahko okoristijo, zaradi neposredno ali posredno obljubljene, ponujene ali dane oziroma zahtevane, sprejete ali pričakovane koristi zase ali za drugega.
Integriteta je pričakovano delovanje in odgovornost posameznikov in organizacij pri preprečevanju in odpravljanju tveganj, da bi bila oblast, funkcija, pooblastilo ali druga pristojnost za odločanje uporabljena v nasprotju z zakonom, pravno dopustnimi cilji in etičnimi kodeksi.
Načrt integritete
V skladu z Zakonom Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (Uradni list RS, št. 45/2010, 26/2011 - ZIntPK-A, 43/2011 - ZIntPK-B, 69/2011 - ZIntPK-UPB2) je Občina Vodice sprejela Načrt integritete.
Supervizor
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je izdelala spletno aplikacijo za spremljanje izdatkov javnih institucij ERAR.
Namen aplikacije je povečati transparentnost in nadzor nad porabo javnih sredstev. Supervizor tako omogoča vpogled v poslovanje subjektov javnega sektorja v obdobju od 1. 1. 2013 dalje in se mesečno posodablja z novimi podatki. Prikazane so tudi pogodbene stranke, največji prejemniki sredstev, povezane pravne osebe, datum in znesek transakcij in namen nakazila. Poleg tega omogoča različne grafične prikaze, izpise za časovno določena obdobja idr.
Prijava suma korupcije in drugih nepravilnosti
Vsakdo lahko komisiji poda prijavo o koruptivnem ravnanju ali v zvezi z drugimi kršitvami, za obravnavo katerih je pristojna komisija. V tem primeru je komisija zavezana ščititi vašo identiteto. Samo sodišče lahko odloči, da se razkrijejo vaši podatki in identiteta, in sicer le, če je to nujno za zavarovanje javnega interesa ali pravic drugih. Prijavo lahko podate tudi anonimno, vendar s tem komisiji onemogočite, da bi od vas lahko naknadno pridobila morebitne dodatne informacije, ki so lahko s stališča komisije nujne za razrešitev postopka.
Prijavo suma korupcije in drugih nepravilnosti lahko podate tudi s pomočjo spletnega obrazca KPK.
Omejitve poslovanja
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (Uradni list RS, št. 26/2011, dalje ZIntPK-A) na novo ureja institut omejitev poslovanja na način, da zakon ločuje med posli, za katere velja absolutna prepoved poslovanja, in tistimi, ki so pogojno dovoljeni, če so spoštovane določbe o dolžnem izogibanju nasprotju interesov. Pri tem posebej velja, da se določbe ZIntPK o omejitvah poslovanja nanašajo le na organe in organizacije, pri katerih delujejo funkcionarji. Za subjekte javnega sektorja, ki jih vodijo uradniki na položaju, so določbe o omejitvah poslovanja vsebovane v šestem odstavku 100. člena Zakona o javnih uslužbencih.
Podrobno pojasnilo KPK o omejitvah oziroma prepovedi poslovanja po Zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije po ZIntPK.
Seznam subjektov, za katere veljajo omejitve poslovanja z Občino Vodice